Kasım 09 2019 0Comment

Akıllı Mercekleri kim takabilir?

AKILLI MERCEKLER

Gelişen teknoloji sayesinde katarakt, astigmat, hipermetrop, miyop gibi göz kusurlarını trifokal merceklerle  yani halk arasında bilinen adıyla akıllı mercekler ile  tedavi edilebiliyor. Daha öncesinde monofokal denilen tek odaklı merceklerle hastalar tedavi ediyordu. Ancak bu merceklerde hasta sadece belirli mesafeyi net görebiliyordu. Şu anda üç odak noktalı mercekler başarılı olarak kullanılabiliyor.

Trifokal merceklerde üç farklı odak noktası bulunduğu için yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemlerine tek bir mercek ile çözüm üretebildiğini özellikle doğru hasta seçimi yapıldığı zaman çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir..

Akıllı Mercekler kimlere takılabilir?

Genellikle 40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan ve gözlüklerinden ömür boyu kurtulmak isteyen kişiler bu operasyon için adaydır. Katarakt başlangıç yaşı artık çevre şartlarından dolayı daha da erkene düşmüştür. Çok odaklı lens takılan her göz hem uzağı hem yakını görebilmektedir.

Daha genç yaştaki hastalarda ise göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse yine Akıllı Lens tedavisi ne başvurulabilmektedir.

kskgoz-admin2