SIKÇA SORULAN SORULAR

Cerrahi müdahale öncesi herkes heyecanlanabilir. Bu korku ve heyecanı önlemek için lazer öncesi ağızdan bir ilaç vererek heyecan giderilmektedir. Sonra göz damlası damlatılarak göz uyuşturulmaktadır. Bütün müdahale 10 dakika, esas lazer tatbiki ise saniyeler sürmektedir.

Lazer yapıldıktan sonra göz kusuru tekrarlaması çok nadirdir. Düzenli kontrollerle ve göz damlası kullanmak suretiyle önlenebilir.

Yaptığımız lazerde başarı oranı %99’dur. Kötü olma riski yoktur. Çok nadiren tam düzelme olmaz ise yeniden müdahale ile düzeltilebilmektedir.

Tedavi sonrası ilk gece gözlerde batma, sulanma ve hafif rahatsızlık hissedilebilir. Bunun için göz damlaları, gerekli olursa ağızdan ilaç alınabilir.

SCHWIND ESIRIS marka son model Excimer Lazer cihazı kullanmaktayız. Schwind Esiris Scanning Spot Excimer Laser ; PRK,LASIK,LASEK ve PTK tedavilerini yapabilmektedir. En hızlı (330 hz.) Eye Tarcking(göz hareketlerini takip edebilme) özelliğine sahiptir. Ayrıca Schwind ORK Wavefront Analyzer ölçüm sistemi ile kişiye özel ve topografik tedavi yapan tek lazer cihazıdır.

Sonuç için %99 garanti verebiliriz. Görmenin daha kötü olma riski hiç yoktur.

Lazer uygulaması göz hekimliği eğitimi sırasında öğretilmemektedir. Göz hekimleri yurtdışında veya yurtiçinde bu tedaviyi uygulayan hekimlerden öğrenmektedirler. Bu tedavi özel eğitim gerektiren bir tedavi yöntemidir.

Intralase cihazı ile önceden keratom denilen cihazla lazer öncesi yapılan gözün ön tabakasını kaldırma işlemi yapılmaktadır. Esas tedavi işlemi Excimer Lazer cihazı ile yapılmaktadır.

Wave Front yöntemi, gözdeki numaralı bozukluk dışında net görmeyi engelleyen başka bozuklukların da tespit edilip düzeltilmesi yöntemidir.

Arkadaşlarımıza da bu tedaviyi uygulamaktayız.

Tedavi sırasında gözünüzü oynatırsanız alet otomatik olarak lazer yapmayı durdurmaktadır.

Göz testleri uygun olduğu takdirde 12 dioptriye kadar miyop, 6-7 dioptriye kadar hipermetrop, 5-6 dioptriye kadar astigmat düzeltilmektedir.

Her göz doktoru lazer yapamaz. Ayrı bir eğitim gerektirir.

Lazer tedavisi için alt sınır 18 yaştır. Üst sınır yoktur.

Lazer tedavisi 18 yaşın üstünde, gözünde başka bir rahatsızlığı olmayan, testleri uygun olan herkese uygulanabilir. Kolay bir uygulamadır.

Gözlükleri takınca rahatsızlık hissediliyorsa, ya gözlük numarasında yanlışlık ya da gözlük yapımında uygunsuzluk mevcuttur.

Uzakcıl ve yakıncıl iki ayrı gözlük kullanmak istemiyorsanız, uzak bozukluğunu lazerle tedavi ettirip sadece yakın gözlüğü kullanmak veya bir gözü uzak bir gözü yakına göre tedavi etmek mümkündür.

Gözlük reçetesindeki 1. haneye yazılan sayı gözdeki bozukluğun dioptri cinsinden miyopiyi, 2.hanedeki astigmatizmayı, 3. hanedeki astigmatizmanın aksını göstermektedir. + yakınsak, – ıraksak camı göstermektedir.

Doktor gözlük numaralarını özel aletlerle tespit eder.

Çok sayıda göz hastanesi olması ve açılmasının nedeni, göz hastalarının çokluğudur.

Kişilerin kaliteyi bilmesi ve anlaması mümkün değil ancak bu işte tecrübesi olan, uzun yıllar bu işi yapmış olan ve çevresinde bu operasyonu geçirmiş olanlara danışarak hekimlerini seçmelidirler.

Uzun yıllar kalın gözlükle yaşayan insanlar, ameliyattan sonra görmeleri daha da artmakta ve daha hayata bağlı aktif kişiler olmaktadır.

Operasyona hazırlık için önce ağızdan bir rahatlatıcı ilaç, sonra da sadece göz damlası ile anestezi yapılmaktadır. Enjeksiyon veya genel anestezi gerekmemektedir.