ŞAŞILIK VE ÇOCUK OFTALMOLOJİSİ

Şaşılık ve Pediatrik Oftalmoloji

Şaşılık ve Pediatrik Oftalmoloji

Şaşılık veya kayma çeşitli bakış pozisyonlarında her iki gözün bakış paralelliğinin bozulmasıdır. Doğumsal olabildiği gibi genellikle sonradan 1-2 yaşlarda meydana çıkabilir. Tek veya çift taraflı olabilir. Özellikle tek taraflı kaymalarda AMBLİOPİ (GÖZ TEMBELLİĞİ) gelişebilir.

Ambliopi (Göz Tembelliği) Nedir?

Görme olayı sadece gözle ilgili değildir.Gözdeki görüntü görme siniri aracılığı ile beyine ulaştırılır. Beyindeki görme merkezinde yorumlanır.Görme olayı doğumdan hemen sonra başlar ve yaklaşık 6-9 yaşlarına kadar gelişimini sürdürür.Herhangi bir nedenle bu sürede görme engellenecek olursa beyindeki görme merkezinin gelişmesi de engellenmiş olur. Gözde görmeyi engelleyen neden bu yaşlardan sonra tedavi edilse bile tedavi ne kadar başarılı olursa olsun görme normale dönmeyebilir. Buna AMBLİOPİ(göz tembelliği) denir.

Ambliopi (Göz Tembelliği) Nedenleri Nelerdir?

Tek taraflı şaşılık.
Bir gözde kırma kusuru (göz bozukluğu) olması.
Her iki gözde yüksek kırma kusuru olması.
Tek veya iki taraflı katarakt.
Geçirilen bir göz hastalığı sonucu göze leke (boz) gelmesi.
Travmalar.
Göz içi hastalık ve tümörler.
Çocuğumuzda Göz Tembelliği Olabilir mi? Nasıl Anlarız?

Sebeplerinden de anlaşıldığı gibi anlamak her zaman mümkün değildir. O nedenle hiçbir yakınma olmasa bile her çocuğun doğumdan sonraki aylarda bu mümkün değilse 2-3 yaşlarında göz doktoru tarafından muayenesi gereklidir.

Göz Tembelliği Tedavi Edilebilir mi?

Öncelikle tembellik nedeni ortadan kaldırılır. Kataraktsa ameliyat edilir.Şaşılık varsa önce şaşılık nedenine göre tedavi planlanır.Ameliyat gerekiyor ise ameliyat yapılır vs. Göz tembelliği genellikle ÇOCUKLUK YAŞLARINDA TEDAVİ EDİLİR. DAHA SONRAKİ YAŞLARDA TEDAVİ BAŞARILI OLMAYABİLİR. Tedavi ilaç, gözlük, kontakt lens, kapama ve CAM tedavisi yöntemlerini kapsar. Merkezimizde tüm bu tedaviler yapılmaktadır.

Bu bilgiler Op. Dr. Ömer SEYMENOĞLU tarafından verilmiştir.