RETİNA

Diabet küçük damarları bozan bir hastalıktır.Gözde retina dediğimiz ağ tabakada küçük damarlar etkilenmekte sızıntı ve kanamalar oluşmakta buna bağlı olarak görme bozulmaktadır .Ayrıca ileri yaşlarda retina sarı noktasında dejenerasyon oluşmaktadır.Bazı hastalıklarda( hipertansiyon,Behçet hastalığı, Üveit,gibi) ve göz içi tümörlerinde de retina tabakası etkilenmektedir.

Bu tabakadaki bozukluklar merkezimizde mevcut FUNDUS FLORESSEİN ANJIOGRAFİ ve ICG ANJİOGRAFİ görüntüleme cihazı ile film çekilerek değerlendirilmekte ve gerekirse ARGON LASER cihazı ile laser yapılarak tedavi edilmektedir.

Floressein Anjiografi Nedir?

Hastanın önkol veya el üstü damarından fluoressein denilen bir ilaç verilir.bu ilaç 12 -20 sn sonra göze ulaşır. Anjiografi cihazı ile retina tabakasının çeşitli fotoğrafları çekilir.Damarlarda meydana gelen değişimler ayrıntılı olarak incelenebilir ve buna göre laser tedavisi planlanabilir.

Argon Laser Fotokoagülasyon Nedir?

Anjiografi ile saptanan hasarlı retina dokusu ve damarsal yapıları görmeyi mümkün olduğu kadar koruyarak argon laser ile tedavi edilir.

Diabette görmeyi koruyan en güzel tedavi gerek açlık gerekse tokluk kan şekerinin normal sınırlarda kalmasını temin etmektir. Göz damarlarında harabiyet başlayınca yapılan laser tedavisi görmeyi artırmaz. Amaç olan görmeyi korumak daha kötüye gitmesini engellemeye çalışmaktır.

Bu bilgiler Op. Dr. Ömer SEYMENOĞLU tarafından verilmiştir.