GLOKOM

Glokom Nedir?

Glokom, göz içi basıncının yukselmesi sonucu gorme sinirinin yeterli derecede beslenememesi ve görme fonksiyonunun azalmasıdır. göz içi basıncı normalde 10 – 20 mmhg derecesindedir. Bunun üstündeki basınçlarda görme sinirine gelen kan engellenmekte ve görme siniri yeteri kadar beslenemediği için erimekte ve görme fonksiyonu azalmaktadır.

Çeşitleri Nedir?

Doğuştan göz tansiyonu olabildiği gibi genellikle 40 yaşlarından sonra ortaya çıkmaya başlamaktadır. Doğuştan göz tansiyonu gözün ön tabakasının bulanıklaşması gözün çok sulanması gözün buyumesi gibi belirtilerle kendini gösterbillir. Tedavisi cerrahidir. Geç kalınması halinde körlükle sonuçlanır. İleri yaşlarda ortaya çıkan glokom ise gözdeki bazı hastalıklara ( katarakt, uveit ) bağlı olabileceği gibi göz suyunu dışarıya boşaltan kanalların daralması sonucu ortaya çıkabilir.

Acil ve kronik şekilleri mevcuttur. Acil olanda göz tansiyonu birdenbire yüksek değerlere ulaşarak görmenin çok azalmasına, gözde kızarıklığa, sulanmaya, baş ağrısına, bulantı ve kusmaya sebep olabilir. 48 saat içinde mudahale edilip goz tansiyonu düşürülmezse körlükle sonuçlanabilir. Tedavisi lazer veya ameliyattır.

Kronik tipinde ise goz tansiyonu yavaş yavaş yukselir. Kişiler bunun farkında olmayabilirler. Ancak muayene sonucu anlaşılır. Baş ağrısı ve görme alanında daralma yapabilir. Teşhis edilmezse körlükle sonuçlanır. Teşhisinde göz tansiyonu ölçümü, göz dibi muayenesi, bilgisayarlı görme alanı testleri, görme sinir lifleri analizi gibi testler kullanılır. Göz tansiyonu normal bulunsa bile görme sinirinde hasar meydana gelmiş glokom hastaları mevcuttur. Tedavisi ilaç, lazer veya ameliyattır.

Göz tansiyonu ile vucut tansiyonu arasında bir ilişik bulunmamaktadır. Ayrıca yiyeceklerle de ilişkisi yoktur. Tamamen göz yapısıyla ilgilidir.

Bu bilgiler Op. Dr. Ömer SEYMENOĞLU tarafından verilmiştir.