BEBEK VE ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIKLARI

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Çocuklarda doğumsal olarak gözyaşı kanalı tıkanıkları; sürekli göz yaşarması ve çapaklanması ile kendini gösterir. Böyle durumlarda damla ve masaj tedavisi faydalı olabilir. Bunun yetersiz olduğu durumlarda 6 ay, en geç 1 yılı geçmeden lavaj ve sonda uygulaması yapılması gerekir. Bu da yetersiz kalırsa silikon tüp entübasyonu ile operasyon gerekir.

Şaşılık

Şaşılık, her iki gözün birbirleriyle olan paralelliğini kaybetmesidir. Çocuklarda doğuştan göz adalelerinde felce bağlı şaşılık olabileceği gibi gözlüklük bozukluklara bağlı olarak da 0-2 yaş arasında şaşılık görülebilmektedir.

Her bir gözde 6 adet göz dışı adale bulunur. Bunların birinde ya da birkaçında meydana gelen kuvvet azlığı ya da fazlalığı da şaşılığa sebep olur.

Şaşılık tedavisinde erken teşhis çok büyük önem taşır. Şaşılık erken tedavi edilmezse göz tembelliğine neden olarak ileride büyük problemler yaratabilmektedir. Doğumdan hemen sonra ve çocukluk döneminde çocukların göz ile ilgili şikayetleri olmasa bile düzenli olarak mutlaka uzman bir göz hekimine muayene olması gerekir.

Bu bilgiler Op. Dr. Ömer SEYMENOĞLU tarafından verilmiştir.